İnsan vücudundaki mineraller

İnsan bedeninde %80  ile %60 arasında değişen oranlarda su bulunur. Bu oran gençlikten yaşlılığa yol alındıkça azalmaktadır. Su bedenimizin en büyük bölümünü oluşturur.

Bendenimizde ayrıca ortalama 3,5 kg mineral, vitaminler ve proteinler bulunur. Sağlıklı olabilmemiz için tüm bu bileşenler çok hasas bir denge içerisindedirler.

Vücudumuzda ortalama  2 kg kalsiyum, 1 kg fosfor, 90 gr kükürt, 115-131 gr arası potasyum, 120 gr magnezyum ve bir parçacık da  demir,  bakır,  krom,  selenyum,  manganezyum, çinko ve iyot bulunmaktadır.

Kalsiyum kemiklerimizin ve dişlerimizin ana bileşenidir. Eksiklikleri halinde, iskelet sistemimiz vücudumuzu taşıyamaz, dişlerimiz sert bir elmaya bile dayanamaz, parçalanırdı. Eğer demir olmasaydı, kanımız hemoglobin molekülleri olmaz, bu sebeple de dokularımıza oksijen taşıyamazdı. Eğer kükürt olmasaydı, saçlarımız dirençsiz kalır, derimiz ise canlılığını asla koruyamazdı. Eğer potasyum ve sodyum olmasaydı, ozmotik denge bozulacak hücrelerimiz elektrikî gücünü kaybedecek, dolayısıyla sinir ve kas hücreleri arasında iletişim kurulamayacak ve hızla yaşlanma baş gösterecekti. Hazır yeri gelmişken sigara bırakma ile yazıma ek olarak , içilen sigara vücudumuzda , özellikle sinir hücrelerimizin elektrolit sıvıları içinde bulunan  bu minerallerin seviyelerini arttırıcı yönde etki yapmaktadır. Dolayısı ile aşırı hassaslaşan sinir sistemi üzerinde etkili olan sigara kullanımı bırakıldığında sinir sistemi etkilenmekte ve tekrar eski dengeler sağlanana kadar sigara kullanıcıları sigarayı bırakmakta zorlanmaktadırlar.Bu süre ise kişiden kişiye değişim göstermektedir.

 

Yetersiz yada dengesiz beslenme ile alınamayan bu minarellerin eksikliği vücudumuzun işleyişinde aklımıza dahi gelmeyecek çok çeşitli sıkıntıların sebebi olabilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !