Makarna

Geçmişten Bu Güne Makarna

 

İlk makarna tüketiminin Çin medeniyetinde  yapıldığı , birhayli eskilere dayandığı ve  milattan önce 1700 yıllarında Çin`de makarna tüketildiği bilinmektedir. Kaşif Marco Polo`nun Çin`e yaptığı seyahat sonrasında 1292 yılında beraberinde "Spaghetti" adı verilen makarna çeşidini avrupaya getirdiği bilinmektedir.

Ancak yine makarna yapımında kullanılan alet edevatın bundan çok önceleri İtalya’da kullanıldığı kesindir. Roma yakınlarında bulunan "Cerveteri"de yapılan kazılarda bulunmuş aletler ile makarnanın Kaşif Marco Polo’dan çok önceleri İtalyanlar’ın sofralarını süslediği de bilinmektedir. Romalıların "lagana" dedikleri Lasanya türü makarnanın da bu dönemden kalma olduğu düşünülmektedir.

Sonuç olarak makarnanın birçok medeniyette kullanıldığı ve farklı şekillerde üretildiğini görüyoruz. Makarnanın zaman içerisinde gelişerek teknolojinin de kullanımıyla modern makarna çeşitlerinin ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de ise ilk makarna  iki garyimüslim iş adamının 1922 yılında İzmir’de kurmuş olduğu fabrikada PİYALE markası ile üretilmiştir. Şu anda Piyale ,  Ülker grubunun bir markası olarak tüketici ile buluşmaktadır.

Sedece Dürüm buğdayından yapılan makarna,gelişen teknolojik imkanların makinalara uygulanması ile artık el değmeden ve tonlarca üretilebilmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !